Finalisti

Víťazmi jedenásteho ročníka prestížnej súťaže Maľba – Cena Nadácie VÚB pre mladých umelcov sú Kristína Bukovčáková, Štefan Šoltis a Ján Valík.

Internacionálna porota jedenásteho ročníka súťaže Maľba na čele s predsedníčkou Catherine Gimonnet, francúzskou výtvarnou teoretičkou, historičkou a publicistkou, mala veľmi dôležitú a ťažkú úlohu. Rovnako ako každý rok sa museli členovia poroty konsenzom dohodnúť a vybrať 3 víťazov spomedzi 20 finalistov vybraných v prvom kole hodnotenia z 98 prihlásených umelcov. „Snažili sme sa vybrať širšie spektrum maliarskych prejavov a podporiť originálne polohy maľby zástupcov najmladšej generácie, u ktorých sme videli potenciál pre ďalší rozvoj. Veríme, že ocenenie bude pre víťazov povzbudením do ich ďalšieho umeleckého snaženia,“ povedala predsedníčka poroty Catherine Gimonnet.

 

1. miesto

Prvú cenu a finančnú odmenu 10 000 eur porota udelila Kristíne Bukovčákovej za dielo Rozhovor o predstave. Porota sa jednohlasne zhodla na víťazke, ktorá presvedčila osobitou kombináciou zvolenej maliarskej techniky a kompozície. Porotu presvedčil zaujímavý príbeh plný napätia a napriek mladému veku ocenili jej vyzretý maliarsky prejav a talent.

Kristína Bukovčáková (nar. 1991) v roku 2011 začala študovať na Akadémii umení v Banskej Bystrici, v roku 2013 absolvovala študijnú stáž na Akadémii umení v Krakove, momentálne pokračuje v ateliéri Intermediálnej konfrontácie Vysokej školy umeleckopriemyselnej v Prahe. Žije a tvorí v Prahe a Prievidzi.

 

2. miesto

Druhé miesto a 6 500 eur si odniesol Štefan Šoltis a jeho dielo Rekonštrukcia D. Autor zvolil zaujímavú techniku maľby, v ktorej rezonujú odkazy na action painting a jej reinterpretáciu do súčasnosti, prostredníctvom mechanických procesov vytvoril kompozíciu vyvolávajúcu silné pocity. Celkovo ide o vibrujúcu emotívnu maľbu a dôsledný umelecký program, ktorá presvedčila porotu. 

Štefan Šoltis (nar. 1982) v rokoch 2007 – 2013 študoval na Fakulte umení TU Košice, Katedra výtvarného umenia a intermédií, Ateliér slobodnej kreativity 3D. Žije v Prešove.

 

3. miesto

Trojicu víťazov uzatvára Ján Valík s obrazom Hlbšia vlna a odmenou 3 500 eur. Autorovi sa podarilo prostredníctvom farebnej škály v kombinácii so zvoleným médiom vytvoriť dielo so silným duchovným vyžarovaním. Zároveň bolo porotou ocenené vybočenie smerom k poetike ázijskej maľby, avšak s jasným osobitým štýlom.

Ján Valík (nar. 1987) v rokoch 2007 – 2012 študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe, magisterský titul získal v ateliéri Tomáša Vaněka Intermédiá III. Žije a pracuje v Bratislave.

 

Finalisti 11. ročníka súťaže (diela si môžete pozrieť v Galérii)

Barth Alexandra
Bicek Roman
Bukovčáková Kristína
Fajčíková Eva
Hrčka Ján
Chrienová Daniela
Imrich Martin
Jarotta Marek
Kiman Martin
Kontroš Maroš
Kruták Adam
Kubáňová Mira
Madarász Decsi Katalin
Maščák Peter
Reháková Eva
Sirka Boris
Šakový Adam
Šoltis Štefan
Štulerová Simona
Valík Ján

Poslaním projektu Maľba je nielen podporenie mladého slovenského výtvarného umenia, ale aj jeho priblíženie verejnosti. Práve preto je Nadáciou VÚB zabezpečený voľný vstup pre každého návštevníka výstavy. Nenechajte si ujsť príležitosť vidieť výtvarné diela víťazov, ako aj ostatných finalistov súťaže Maľba naživo na výstave v Galérii Nedbalka v Bratislave prebiehajúcej do 6. novembra. Tešíme sa na vašu návštevu a prajeme príjemný umelecký zážitok.